Be2Can / Filmy / Chlapec z neba
Chlapec z neba
V prvý deň po návrate z letných prázdnin sa veľký imám zrúti a zomrie pred očami svojich študentov na prestížnej káhirskej univerzite. Je to začiatok neľútostného boja o vplyv na obsadenie jeho miesta.
Adamovi, synovi rybára, ponúkli najvyššie privilégium študovať na univerzite Al-Azhar v Káhire, mocenskom centre sunnitského islamu. Krátko po jeho príchode do Káhiry náhle zomrie najvyšší náboženský predstaviteľ univerzity, veľký imám, a Adam sa čoskoro stane figúrkou v neľútostnom boji o moc medzi náboženskou a politickou elitou Egypta. Po analýze egyptskej revolúcie vo filme The Nile Hilton Incident z roku 2017 debutoval Tarik Saleh v súťaži v Cannes filmom Boy From Heaven. Film inšpirovaný knihou Umberta Eca Meno ruže zavedie divákov na univerzitu Al-Azhar v Káhire, kde smrť veľkého imáma môže zmeniť mocenskú dynamiku v krajine.
Pustit na Edisonline

Tarik Saleh


Tarik Saleh začínal ako jeden z najlepších graffiti umelcov v Štokholme v 80. rokoch. Režíroval a napísal scenár k filmu Incident v hoteli Nile Hilton a získal s ním Veľkú cenu poroty na festivale Sundance 2017. O rok neskôr získal cenu Guldbagge za najlepší film, nomináciu na Cézara za Najlepší zahraničný film a stal sa kasovým trhákom s viac ako 400 000 predanými vstupenkami vo Francúzsku. Režíroval akčný thriller The Contractor (2022) s Chrisom Pineom, Benom Fosterom a Kieferom Sutherlandom v hlavných úlohách, aj niekoľko epizód futuristického seriálu HBO Westworld (2018) a Raya Donovana, seriál stanice Showtime, triler Tommy (2014) s Olou Rapace, Moou Gammel a speváčkou a skladateľkou Lykke Li. Pre ňu nakrútil aj videoklip I Follow Rivers, ktorý má na YouTube približne 80 miliónov videní. Debutoval dystopickým animákom Metropia (2009) v hlavné úlohy nahovorili Stellan Skarsgård, Juliette Lewis, Vincent Gallo a Udo Kier. Film v premiére otváral Týždeň kritiky na festivale v Benátkach. Tarik Saleh režíroval v spolupráci s Erikom Gandinim aj dokumentárne filmy Gitmo: Nové pravidlá vojny (2005) a Sacrificio: Kto zradil Che Guevaru (2001). Založil produkčnú spoločnosť Atmo s producentkou Kristinou Åberg.

Réžia
Tarik Saleh
Scenár
Tarik Saleh
Strih
Theis Schmidt
Kamera
Pierre Aïm
Zvuk
Krister Linder
Hrajú
Tawfeek Barhom, Fares Fares, Yunus Albayrak, Abduljabbar Alsuhili
Pôvodný názov
Boy from Heaven
Anglický názov
Boy from Heaven
Rok
2022
Krajina
Švédsko, Francúzsko, Fínsko, Dánsko
Jazyk
ARAB
Titulky
CZ
Stopáž
126 min
Žáner
Dráma, Thriller
Prístupnosť
15+
Datum premiéry
06. 4. 2023
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiách

The Guardian
★★★★ „Odvážne klerikálny film stavia proti sebe okázalosti viery a skrytú realitu korupcie a pokrytectva."
Více
Deadline
„Strhujúci politický thriller."
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím