Be2Can / Filmy / Čierne okuliare
Čierne okuliare
Diana, mladá žena, ktorá stratila zrak, nájde sprievodcu v čínskom chlapcovi menom Chin. Spoločne sa vydávajú po stopách nebezpečného vraha v temnom Taliansku.
V takmer vyľudnenom letnom Ríme, uprostred hypnotického zatmenia Slnka, sa záhadný sériový vrah začne zameriavať na luxusné prostitútky. Diana je jednou z nich. V zúfalej snahe uniknúť sa stane obeťou vážnej autonehody, po ktorej oslepne. Po dlhej rehabilitácii sa Diana dozvie, že jediným ďalším preživším nehody je dieťa čínskeho pôvodu menom Chin, ktoré po nehode osirelo, a rozhodne sa oň postarať. Obaja pochádzajú z odlišného kultúrneho prostredia, ale spája ich zvláštne puto, ktoré im umožňuje brániť sa pred túžbou sériového vraha po pomste. Po desaťročnej prestávke sa Dario Argento vracia k réžii s filmom, v ktorom sa mieša atmosféra talianskeho "gialla" pulp fiction z jeho ranej tvorby s legendárnym nádychom hororu, tentoraz však s dávkou ostrej irónie. Čierne okuliare sú bezhlavým útekom medzi mestom a vidiekom, filmom, ktorý skúma sociálny konflikt medzi bohatými mestskými časťami a čínskou štvrťou v Ríme. Majstrov pohľad premieňa túto nočnú moru na čistú geometriu a triedny boj na metafyzickú architektúru pripomínajúcu Antonioniho.
Pustit na Edisonline

Dario Argento


Režisér a scenárista Dario Argento sa od začiatku filmovej tvorby v 70. rokoch minulého storočia podieľal na formovaní talianskeho žánru trilerov "giallo". Medzinárodne sa preslávil filmom Deep Red, ktorý mnohí kritici považujú za najlepšie giallo všetkých čias. Od 90. rokov minulého storočia hrala jeho dcéra Asia Argento v niekoľkých jeho filmoch, vrátane trileru Stendhalov syndróm, prvého talianskeho filmu, v ktorom sa použilo CGI a vďaka ktorému má Argento dodnes ako jediný režisér povolenie na nakrúcanie v galérii Uffizi vo Florencii.

Réžia
Dario Argento
Scenár
Dario Argento, Franco Ferrini
Strih
Flora Volpelière
Kamera
Matteo Cocco
Zvuk
Claudia Aureli
Hudba
Arnaud Rebotini
Hrajú
Ilenia Pastorelli, Asia Argento, Andrea Gherpelli, Mario Pirrello
Pôvodný názov
Occhiali neri
Anglický názov
Dark Glasses
Rok
2022
Krajina
Taliansko, Francúzsko
Jazyk
IT
Titulky
CZ
Stopáž
86 min
Žáner
Horor, Mysteriózny, Thriller
Prístupnosť
18+
Datum premiéry
06. 10. 2022
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiách

Variety
„Iba tí, čo sú imúnni voči pochabému čaru útočných psov, zatmenia a vodných hadov, si Čierne okuliare ani trochu neužíjú."
Více
IndieWire
B- „Ďalšie dielo režiséra Argenta je úplne jasným prehlásením: ´Ešte som neodišiel!´"
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím