Be2Can / Filmy / Diamantový plášť
Diamantový plášť
Na mexickom vidieku spojí osud tri ženy, prípad nezvestnej osoby ich zavedie na cestu bolesti a vykúpenia.
Isabel a jej rodina sa ujmú matkinej vily na mexickom vidieku, kde sa stretnú s dlhoročnou gazdinou Mariou. Odkedy však Isabelina matka odišla, nič už nebolo také ako predtým, kedysi krásne udržiavaný dom je teraz holý a zanedbaný. Isabel a jej manžel sa od seba vzďaľujú a ich deti sa o nich čoraz viac obávajú. Zmiznutie Mariinej sestry spôsobilo, že rodina sa ocitla v núdzi, čo prinútilo jej členov zapojiť sa do kriminálnej činnosti s Adanom, synom miestneho policajta. Isabel sa rozhodne podniknúť nebezpečnú výpravu, nedbajúc na vlastné deti ani na varovania gazdinej, že nerozumie tomu, ako to v chudobnejších oblastiach Mexika chodí. V tomto prvom celovečernom filme režisérky Natalie López Gallardo, ktorá ako strihačka spolupracovala s Amatom Escalantom, Lisandrom Alonsom a Carlosom Reygadasom, je násilie, dokonale vykreslené v širokých záberoch a nenápadne plynulej kamere, tlmené a skôr sociálne a psychologické než fyzické. Jej ansámblový film mieša realizmus, sny a metafory, v ktorých všetky postavy prežívajú rôznu mieru straty a opustenia. Každý deň miznú členovia rodiny trhlinami v spoločnosti. Najviac sú však poškodení tí, ktorí stratili zmysel pre to, čo znamená mať domov.
Pustit na Edisonline

Natalia López


Mexicko-bolívijská filmárka, scenáristka, strihačka a herečka Natalia López (1980) sa narodila v bolívijskom meste La Paz. Po štúdiu filmu v Mexiku strihala filmy režisérov Lisandra Alonsa, Carlosa Reygadasa a Amata Escalanteho. Jej krátky film In Heaven as it is in Earth sa premietal na na Týždni kritiky v Cannes v roku 2007. V súčasnosti vedie postprodukčné štúdio Splendor Omnia neďaleko Mexico City. Diamantový plášť je jej celovečerným debutom.

Réžia
Natalia López
Scenár
Natalia López
Strih
Natalia López, Omar Guzmán, Miguel Schverdfinger
Kamera
Adrian Durazo
Zvuk
Thomas Becka
Hudba
Santiago Pedroncini
Hrajú
Nailea Norvind, Antonia Olivares, Aida Roa, Juan Daniel Garcia Treviño
Pôvodný názov
Robe of Gems
Anglický názov
Robe of Gems
Rok
2022
Krajina
Mexiko, Argentína
Jazyk
SP
Titulky
CZ
Stopáž
118 min
Žáner
Dráma
Prístupnosť
15+
Datum premiéry
03. 8. 2023
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiách

The Guardian
★★★★ „FIlm, o ktorom tento rok v Berlíne hovorili všetci."
Více
Screen Daily
„Vizuálne ohromujúca, premyslená a hlboko znepokojujúca štúdia dopadu mužského násilia..."
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím