Be2Can / Filmy / Disco Boy
Disco Boy
Berlinale
Strieborný medveď za mimoriadny umelecký prínos
2023
Po náročnej ceste naprieč Európou sa Alexej dostane do Paríža a vstúpi do francúzskej cudzineckej légie - elitnej, výberovej vojenskej jednotky, do ktorej môže vstúpiť každý cudzinec bez dokladov a získať francúzsky pas. V delte rieky Niger Jomo bojuje proti ropným spoločnostiam, ktoré ohrozujú existenciu dediny, v ktorej žije. Jeho sestra Udoka však sníva o úteku, pretože je jej jasné, že všetko je už stratené. Za hranicami, medzi životom a smrťou, sa ich osudy pretnú.
Alexej je mladý Bielorus, ktorý uteká pred minulosťou, ktorú musí pochovať. Uzavrie akúsi faustovskú zmluvu a vstúpi do cudzineckej légie výmenou za prísľub francúzskeho občianstva. Ďaleko v delte Nigeru žije Jomo, revolučný aktivista zapojený do ozbrojeného boja na obranu svojej komunity. Alexej je vojak, Jomo partizánsky bojovník. Ich osudy sa pretnú kvôli ďalšej nezmyselnej vojne. Čo je to "inakosť" a ako ju vnímame vo vzťahu k tomu, kým sme, keď prechádzame životom, prekračujeme hranice a ocitáme sa v neustále sa meniacom fyzickom a mentálnom priestore? Giacomo Abbruzzese skúma tieto otázky s pozoruhodnou bezprostrednosťou a veľkou invenciou vo vizuálne pôsobivom diele, ktoré je plné poézie a napätia. Ľudia sa dostávajú do tranzu, vďaka ktorému sa o sebe dozvedajú nové veci a vďaka otvorenejšej komunikácii s ostatnými prestávajú myslieť len na seba. Toto magické snenie sprevádza silná hudba elektronického hudobníka Vitalica, ktorá mení nočný klub na transcendentálny priestor. Diskotéka sa stáva konečným cieľom pre všetkých, ktorí upierajú svoj zrak k posvätnému horizontu utópie.
Pustit na Edisonline
Réžia
Giacomo Abbruzzese
Scenár
Giacomo Abbruzzese
Strih
Giacomo Abbruzzese, Ariane Boukerche, Fabrizio Federico
Kamera
Hélène Louvart
Zvuk
Guilhem Donzel
Hudba
Vitalic
Hrajú
Franz Rogowski, Laetitia Ky, Robert Wieckiewicz, Michal Balicki, Ash Goldeh, Leon Lucev, Matteo Olivetti
Pôvodný názov
Disco Boy
Anglický názov
Disco Boy
Rok
2023
Krajina
Francúzsko, Belgicko, Poľsko, Taliansko
Jazyk
FR, EN, PL, IGBO
Titulky
CZ
Stopáž
93 min
Žáner
Dráma, Vojnový
Prístupnosť
15+
Datum premiéry
09. 11. 2023
SK Distribútor
Film Europe
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Cena poroty

Formálne inovatívny celovečerný debut Disco Boy nás zaujal svojou výraznou obrazovou aj zvukovou štylistikou, v ktorej ťaží zo vzájomných kontrastov obrazu aj zvuku, ako aj z manipulácie filmového času a priestoru. 

 

Vonkajšie konflikty hlavného hrdinu Alexeja sú v tomto filme upozadené na úkor tých vnútorných, ktoré diváka vťahujú prostredníctvom gradujúceho sound-designu a postupne spolu s hlavnou postavou pocitovo upadá do tranzu.

 

Oceňujeme inovatívny prístup k témam identity, migrácie a kolonializmu prostredníctvom vyprázdnenej narácie podporenej výrazným formalizmom, v ktorom sa z realistického zobrazovania postupne stáva abstraktné magické snenie.

 

Valér Futej, student střihové skladby na FAMU.

 

Trailer

Ohlasy v médiách

The Hollywood Reporter
„Zmyselný, pôsobivý filmový zážitok."
Více
IndieWire
„Ohlasuje sľubný nový talent, ktorý má totálne tie správne pohyby."
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím