Be2Can / Filmy / Golda - Železná lady Izraela
Golda - Železná lady Izraela
Berlinale
Berlinale Special Gala
2023
Napínavá dráma, ktorá zachytáva, akým zodpovedným a kontroverzným rozhodnutiam musela čeliť Golda Meirová – známa aj ako „železná lady Izraela“ – počas jomkipurskej vojny v roku 1973.
6. októbra 1973, pod rúškom tmy, v deň najväčšieho izraelského sviatku a počas mesiaca ramadánu, začali spojené vojská Egypta, Sýrie a Jordánska prekvapivý útok na Sinajský polostrov a Golanské výšiny. Golda Meirová, jediná premiérka v dejinách Izraela, stojí proti presile, čelí bezprostrednému, evidentnému a všadeprítomnému nebezpečenstvu, tikajúcej časovanej bombe, ktorej, ako dúfala, nikdy nebude musieť čeliť. Zahltená, paralyzovaná a frustrovaná vo svojom čisto mužskom kabinete, s malou nádejou na záchranu, sa táto jediná žena ocitá v závode s časom o záchranu miliónov životov na oboch stranách konfliktu. Takmer nepoznateľná Helen Mirren stelesňuje jednu z najikonickejších a najvplyvnejších politických vodkýň dvadsiateho storočia, ktorú predtým v televízii stvárnila Ingrid Bergman a na divadelných doskách Anne Bancroft. Golda Meirová sa ocitla v centre dramatických geopolitických udalostí a v rozhodujúcej scéne vysokej diplomacie, v okamihu, ktorý sa jej krajine mohol stať osudným, ako žena obklopená samými mužmi – generálmi Dajanom, Elazarom, Šaronom a tiež Henrym Kissingerom.
Pustit na Edisonline
Réžia
Guy Nattiv
Scenár
Nicholas Martin
Strih
Arik Lahav-Leibovich
Kamera
Jasper Wolf
Zvuk
Niv Adiri
Hudba
Dascha Dauenhauer
Hrajú
Helen Mirren, Liev Schreiber, Zed Josef, Claudette Williams, Henry Goodman, Olivia Brody, Emma Davies, Rotem Keinan
Pôvodný názov
Golda
Anglický názov
Golda
Rok
2023
Krajina
Veľká Británia, USA
Jazyk
EN, HE, AR
Titulky
CZ
Stopáž
100 min
Žáner
Dráma, Historický, Vojnový, Životopisný
Prístupnosť
12+
Datum premiéry
21. 9. 2023
SK Distribútor
Film Europe
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiách

The Indian Express
„Vynikajúci životopisný film s úžasnou Helen Mirren v hlavnej úlohe.“
Více
Daily Telegraph
„Svižné a efektné."
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím