Be2Can / Filmy / Rebel
Rebel
Režiséri Adil a Bilall (Bad Boys navždy) sa pri tvorbe inšpirovali filmami Oheň a Prorok. Nakrútili nesmierne silný a nežný portrét rodiny, ktorú rozvracia problém budúcnosti malého moslimského chlapca.
Kamal sa rozhodne zmeniť svoj život k lepšiemu a odchádza z Belgicka, aby pomohol obetiam vojny v Sýrii. Po príchode je však nútený pridať sa k milíciám a zostáva uväznený v Rakke. Doma sa jeho mladší brat Násim stane ľahkou korisťou radikálnych agitátorov, ktorí mu sľubujú, že sa s bratom opäť stretne. Ich matka Leila bojuje, aby ochránila to jediné, čo jej zostalo: svojho najmladšieho syna. Film zachytáva portrét doby, ktorú obaja tvorcovia zažili na vlastnej koži - obdobie pred vznikom Islamského štátu, keď sa mnoho Belgičanov s marockými koreňmi vydalo na cestu do Sýrie. Po príchode sa niektorí z nich prihlásili do organizácií a zradikalizovali sa. To bol aj prípad niektorých príbuzných oboch režisérov a práve túto skúsenosť sprostredkúvajú kamery Adila El Arbiho a Bilalla Fallaha. „Chceli sme ukázať, ako romantický a hrdinský sa džihád môže na prvý pohľad zdať a ako sa z náboženstva stáva zbraň."
Pustit na Edisonline

Adil El Arbi, Bilall Fallah


Belgicko-marockí moslimskí filmári Adil a Bilall na seba prvýkrát upozornili v roku 2015 filmom Black, ktorý mal premiéru na filmovom festivale v Toronte, kde vyhral sekciu Discovery. Ich ďalším pozoruhodným snímkom bol krimifilm Gangsta, ktorým sa Adil & Bilall prestavili aj na festivale v Palm Springs a dostali sa do užšieho výberu "10 režisérov, ktorých treba sledovať". V roku 2020 režírovali film Bad Boys navždy s Willom Smithom a Martinom Lawrenceom v hlavných úlohách, v kinách po celom svete zarobil viac ako 426 miliónov dolárov.

Scenár
Adil El Arbi, Bilall Fallah, Kevin Meul, Jan van Dyck
Strih
Frédéric Thoraval
Kamera
Robrecht Heyvaert
Zvuk
Nicolas Tran Trong
Hudba
Hannes De Maeyer
Hrajú
Lubna Azabal, Ala Riani, Tara Abboud, Issam Messaoudi, Kamal Moummad
Pôvodný názov
Rebel
Anglický názov
Rebel
Rok
2022
Krajina
Belgicko, Luxembursko, Francúzsko
Jazyk
AR, FR
Titulky
CZ
Stopáž
135 min
Žáner
Akčné, Dráma, Thriller
Prístupnosť
15+
Datum premiéry
13. 7. 2023
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiách

Slash Film
8/10 „Emocionálny nárez.“
Více
That Shelf
„Úplne úžasný film z Cannes 2022.“
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím