Ryan Keating pozýva na film Svätý pavúk
Be2Can / Filmy / Svätý pavúk
Svätý pavúk
Novinárka sa vydáva do temného podsvetia posvätného iránskeho mesta Mašhad, aby vyšetrila sériové vraždy sexuálnych pracovníčok, ktoré pácha takzvaný "pavúčí vrah", ktorý verí, že zbavuje ulice hriešnikov.
V Mašhade v noci vyčíňa Pavúčí muž, ktorý láka obete do svojej siete. Zabíja ženy, prostitútky. Zatiaľ čo polícia zločiny ignoruje, Rahím, novinárka z Teheránu, putuje po temných štvrtiach svätého mesta a hľadá pravdu. Film Svätý pavúk je založený na skutočnom príbehu a jeho názov odkazuje na prezývku sériového vraha Saída Hanaía, ktorý v roku 2001 zabil v meste Mašhad šestnásť prostitútok, pretože ich považoval za "nečisté". Jeho súdny proces vyvolal v Iráne veľký rozruch nielen kvôli hrôze, ktorá sa stala, ale aj preto, že niektoré médiá a konzervatívne skupiny z neho urobili hrdinu.
Pustit na Edisonline

Ali Abbasi


Scenárista a režisér Ali Abbasi sa narodil v roku 1981 v Iráne a po ukončení štúdia v Teheráne sa presťahoval do Štokholmu, kde vyštudoval architektúru. Neskôr študoval réžiu na Dánskej národnej filmovej škole, ukončil ju v roku 2011 krátkym filmom M for Markus. Jeho celovečerný debut Shelley mal premiéru na Berlinale v roku 2016 a uviedli ho aj v USA. Najznámejší je jeho film Hranica z roku 2018, ktorý mal premiéru v Cannes, kde získal Cenu Un Certain Regard. Film bol vybraný ako švédsky kandidát na Oscara a uvedený na plátna kín v mnohých krajinách, získal Dánsku filmovú cenu a nominácie na tri Európske filmové ceny vrátane cien za najlepšiu réžiu, najlepší scenár a najlepší film. V súčasnosti nakrúca televíznu adaptáciu videohry The Last of Us pre HBO v Kanade.

Réžia
Ali Abbasi
Scenár
Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami
Strih
Olivia Neergaard-Holm, Hayedeh Safiyari
Kamera
Nadim Carlsen
Zvuk
Rasmus Winther Jensen
Hudba
Martin Dirkov
Hrajú
Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani, Forouzan Jamshidnejad, Sina Parvaneh, Nima Akbarpour
Pôvodný názov
Holy Spider
Anglický názov
Holy Spider
Rok
2022
Krajina
Dánsko, Nemecko, Švédsko, Francúzsko
Jazyk
PER
Titulky
CZ
Stopáž
116 min
Žáner
Dráma, Krimi, Thriller
Prístupnosť
15+
Datum premiéry
10. 11. 2022
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiách

Screen International
„Fanúšikovia drsných kriminálnych drám si prídu na svoje."
Více
Daily Telegraph
„Film je hlboko presvedčivý, profesionálne nakrútený a celkom zámerne desivý."
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím