Be2Can / Filmy / Tori a Lokita
Tori a Lokita
Cannes
Špeciálna cena festivalu k 75. výročiu
2022
Bratia Dardennovci v jednom zo svojich najlepších filmov prinášajú silnú, sociálne realistickú výpoveď o ľudstve a humanizme. Mladý chlapec a dospievajúce dievča, ktorí pricestovali z Afriky do Belgicka, čelia vďaka svojmu nerozlučnému priateľstvu ťažkým podmienkam imigrácie.
Lokita sa snaží presvedčiť úrady, že v západoafrickom sirotinci vypátrala a spoznala svojho o osem rokov mladšieho brata Toriho – hoci ho naposledy videla ako batoľa. Jej obavy sú oprávnené. Nie je dôveryhodným svedkom. A skutočne, Tori nie je jej pokrvný príbuzný; spoznali sa až na vyčerpávajúcej ceste naprieč Európou. Ich silné puto však nie je len dielom okolností. V nepriateľskom a nebezpečnom prostredí nachádzajú jeden pri druhom lásku a oporu. Dočasne ubytovaní v štátom spravovanom centre, pracujú v noci bok po boku v talianskej reštaurácii, v ktorej slúžia jej šéfkuchárovi ako poslíčkovia drog. Bratia Dardenneovci pracujú zotrvalo na takej vysokej úrovni (Dva dni, jedna noc; Neznáme dievča), že máme tendenciu vnímať ich filmy ako niečo samozrejmé. To by však bola chyba. V čase, keď veľkej časti kinematografie dominujú fantazijné úteky od reality k moci a sile, bratia Dardenneovci zakladajú svoje filmy na sociálnom realizme a vcítení sa do slabých a zraniteľných. Ich posledný film vás napne až na prasknutie a rozbúši vám srdce.
Pustit na Edisonline
Réžia
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Scenár
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Strih
Marie-Hélène Dozo
Kamera
Benoît Dervaux
Zvuk
Thomas Gauder
Hrajú
Pablo Schils, Joely Mbundu, Alban Ukaj, Tijmen Govaerts, Charlotte De Bruyne, Nadège Ouedraogo
Pôvodný názov
Tori et Lokita
Anglický názov
Tori and Lokita
Rok
2022
Krajina
Belgicko, Francúzsko
Jazyk
IT, FR
Titulky
CZ
Stopáž
88 min
Žáner
Dráma
Prístupnosť
15+
Datum premiéry
28. 9. 2023
SK Distribútor
Film Europe
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Cena poroty

The award for Best Screenplay for "Tori and Lokita" is a well-deserved recognition of its exceptional storytelling. The script brilliantly captures the nuanced relationship between the main characters, Tori and Lokita, with authentic dialogue that immerses the audience in their struggle for survival. It weaves drama, tension, and moral dilemmas into a gripping narrative, exploring pressing social issues such as immigration and exploitation with sensitivity and insight.

In "Tori and Lokita," the Dardenne brothers have demonstrated their unparalleled ability to craft a screenplay that not only captivates but also serves as a platform for raising awareness about vital societal issues. Their storytelling acumen, emotional depth, and profound social commentary have rightfully earned this screenplay the Best Screenplay award.

 

Cena za nejlepší scénář k filmu Tori a Lokita je zaslouženým uznáním za výjimečný způsob vyprávění. Scénář brilantně zachycuje nuance vztahu mezi hlavními postavami Torim a Lokitou, a to pomocí autentických dialogů, které diváky doslova vtáhnou do jejich boje o přežití. Drama, napětí a morální dilemata se snoubí v rámci poutavého vyprávění, které citlivě a s nadhledem zkoumá naléhavá společenská témata, jako je imigrace a vykořisťování.

 

Ve filmu Tori a Lokita bratři Dardennové prokázali svou jedinečnou schopnost vytvořit scénář, který nejen zaujme, ale slouží také jako platforma pro zvyšování povědomí o zásadních společenských problémech. Jejich vypravěčská prozíravost, emocionální hloubka a důkladný společenský komentář tomuto snímku právem vynesly cenu za nejlepší scénář.

Andrés Botero, student oboru kamery (CINKK) na FAMU INTERNATIONAL

 

Trailer

Ohlasy v médiách

Little White Lies
★★★★ „Ľudské a srdcervúce.“
Více
IndieWire
A- „Aj tie najjednoduchšie dejové momenty tohto filmu pôsobia s dych vyrážajúcou silou.“
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím