Be2Can / Filmy / Predtým, teraz a potom
Predtým, teraz a potom
Nana, nežná a krásna mladá žena, najskôr uniká pred násilnou protikomunistickou čistkou. Potom žije šťastne ako druhá manželka bohatého Sundanesa, ale jej sny ju vracajú do minulosti.
Šesťdesiate roky boli v Indonézii obdobím dramatických politických zmien a nepokojov, keď Suhartov puč zvrhol Sukarna a viedol k násilným protikomunistickým čistkám. Nanu, jemnú a krásnu mladú ženu, táto situácia veľmi zasiahla. Jej manžela uniesli do dažďového pralesa. Hoci sa jej podarilo utiecť pred vodcom gangu, ktorý sa ju pokúšal prinútiť, aby sa zaňho vydala, tento incident stál jej otca život a priviedol ju do chudoby. Po rokoch žije v pohodlí ako druhá manželka bohatého Sundančana a má slúžku, ktorá jej pomáha prispôsobiť sa novému prostrediu. V snoch sa však vracia jej minulosť. Elegantná réžia Kamily Andini účinne preberá perspektívu hlavnej hrdinky a jej traumu vkladá do filmového príbehu. Tajnostkárska Nana, ktorú s jemnosťou stvárňuje Happy Salma, si nikdy nie je celkom istá smrťou svojho manžela a jej spomienky nie sú, možno práve pre jej vlastné dobro, vždy úplné. Táto nejednoznačnosť je jadrom filmu a v kombinácii s bujnou kamerou a hlbokým zmyslom pre nostalgiu robí z Nany elegický zázrak. V jeho srdci sa ukrýva nečakané ženské priateľstvo, ktoré pôsobí ako záchranné lano uprostred mora nepriazne spôsobenej mužskou brutalitou.
Pustit na Edisonline

Kamila Andini


Kamila Andini (1986) sa narodila v indonézskej Jakarte, vyštudovala sociológiu a mediálne umenie na Deakin University v austrálskom Melbourne. Jej filmy sa zameriavajú na sociokultúrne témy, rodovú rovnosť a environmentálne otázky. S režijným debutom Zrkadlo nikdy neklame o živote indonézskych morských nomádov sa dostala na Berlinale Generation 2012. Jej druhý celovečerný film Videné a nevidené získal v roku 2018 Grand Prix medzinárodnej poroty Generation Kplus a tínedžerskú drámu Yuni ovenčili v roku 2021 Cenou platformy na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.

Réžia
Kamila Andini
Scenár
Kamila Andini, Ahda Imran
Strih
Ahmad Fesdi Anggoro
Kamera
Batara Goempar
Zvuk
Trisno
Hudba
Ricky Lionardi
Hrajú
Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara, Ibnu Jamil
Pôvodný názov
Nana
Anglický názov
Before, Now & Then
Rok
2022
Krajina
Indonézia
Jazyk
INDONESIAN
Titulky
CZ
Stopáž
103 min
Žáner
Dráma
Prístupnosť
15+
Datum premiéry
11. 5. 2023
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiách

Variety
„Estetický rozkvet... prezrádza vplyv Wong Kar-Waie na film a povyšuje ho z obyčajného festivalového filmu na opojný zmyslový."
Více
Hollywood Reporter
„Precízne vybrúsený, emocionálne ladený príbeh jednej ženy, ktorá prechádza krízou stredného veku na indonézskom vidieku 60. rokov 20. storočia."
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím