Prof. Zuzana Gindl-Tatárová pozýva na film R.M.N.
Be2Can / Filmy / R.M.N.
R.M.N.
Analýza hybných síl ľudského správania v konfrontácii s neznámom, ako vnímame druhých a ako sa staviame k znepokojujúcej budúcnosti - od mnohokrát oceneného režiséra Cristiana Mungiu.
Po odchode z práce v Nemecku sa Matthias niekoľko dní pred Vianocami vracia do svojej multietnickej transylvánskej dediny. Chce sa viac zapojiť do výchovy svojho syna Rudiho, ktorý bol príliš dlho zverený do starostlivosti matky Any, a zbaviť chlapca nevyriešených obáv, ktoré ho sužujú. Stará sa o svojho otca Otta a túži vidieť aj svoju bývalú milenku Csillu. Prijatie niekoľkých nových pracovníkov do malej továrne, ktorú Csilla vedie, naruší pokoj v komunite a dospelých sa začínajú zmocňovať skryté obavy. Cez tenký plášť zdanlivého porozumenia a pokoja vyplávajú na povrch frustrácie, konflikty a vášne.
Pustit na Edisonline

Cristian Mungiu


Rumunský režisér Cristian Mungiu sa narodil v roku 1968 v meste Iaşi. Jeho debutový film Západ mal v roku 2002 premiéru v rámci Directors’ Fortnight v Cannes a v Rumunsku sa stal diváckym hitom. V roku 2007 získal jeho druhý celovečerný film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni v Cannes Zlatú palmu, následne ceny Európskej filmovej akadémie za najlepší film a réžiu. Mungiu sa do Cannes vrátil v roku 2009 ako scenárista, producent a spolurežisér kolektívneho filmu Rozprávky zlatého veku a v roku 2012 ako scenárista a režisér s filmom Za kopcami, oceneným za najlepší scenár a najlepšie herecké výkony. Skúška dospelosti je jeho piaty film uvedený v Cannes 2016, za ktorý dostal cenu za najlepšiu réžiu.

Scenár
Cristian Mungiu
Strih
Mircea Olteanu
Kamera
Tudor Vladimir Panduru
Zvuk
Marius Leftãrache
Hrajú
Marin Grigore, Judith State, Macrina Barladeanu, Orsolya Moldován, Rácz Endre, József Bíró, Andrei Finti
Pôvodný názov
R.M.N.
Anglický názov
R.M.N.
Rok
2022
Krajina
Rumunsko, Francúzsko, Belgicko, Švédsko
Jazyk
RO, HU, DE, EN, FR, SIN
Titulky
CZ
Stopáž
125 min
Žáner
Dráma
Prístupnosť
15+
Datum premiéry
17. 11. 2022
Vstupenky na film nájdete vo svojom obľúbenom kine.
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiách

Little White Lies
„Ďalší veľmi zvláštny film tohto mimoriadne nadaného, premýšľavého (a veľmi rozhnevaného) režiséra."
Více
Hollywood Reporter
„Prenikavá, pomaly sa rozvíjajúca dráma, vrstevnatá a zložitá zároveň."
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete tu. Ďakujem!
Nie
Súhlasím